Doświadczeni bonsaiści mają w jednym palcu zasady pielęgnacji i metody kształtowania drzew, wiedzą co można hodować w domu, a co lepiej wystawić na zewnątrz. Jednak nowicjusze często działają po omacku i kupują pierwsze lepsze drzewko z supermarketu, nie znając jego wymagań, a często nawet nazwy. Tymczasem jeśli weźmiesz do siebie zbyt wymagające bonsai, możesz łatwo popełnić błędy skutkujące obumarciem rośliny. Aby temu zapobiec, początkujący powinni sięgać po wytrzymałe gatunki drzewka bonsai, które przetrwają nawet w niewprawnych rękach.

Jakie gatunki bonsai do domu, a jakie do ogrodu?

Bonsai wyrasta z takich samych nasion jak drzewa naturalnej wielkości. Dopiero ingerencja człowieka nadaje mu karłowatą wysokość i nietypowy wygląd. Jednak to wciąż drzewo i jako takie domaga się świeżego powietrza i promieni słonecznych, czyli mówiąc w skrócie – jego miejsce jest na zewnątrz.

Zapewniając bonsai warunki zbliżone do naturalnych, możesz otrzymać  lepsze efekty niż w domowej hodowli – chodzi tu przede wszystkim o uzyskanie bardzo gęstej i drobnolistnej korony w wyniku ekspozycji na słońce. W miarę możliwości wystawiaj drzewko choćby na balkon czy taras. Byłoby idealnie, gdyby Twój „podopieczny” mógł przebywać w ogrodzie od wiosny do jesieni, a zimować w mieszkaniu.

Niemniej, jeśli masz dostęp jedynie do skrawka balkonu, odpowiednie dla Ciebie będą gatunki drzewka bonsai typu indoor, tj.: azalia, bukszpan harlandii, dąb korkowy, fikus, duranta, granatowiec, karmona drobnolistna, pieprzowiec chiński, ligustr chiński, oliwka, ostrokrzew karbowany, podocarpus, portulacaria afra, syzygium, serissa, sosna alepska, wiąz drobnolistny, jaśmin, gardenia, czapetka.

Jeśli masz do dyspozycji własny ogród, wybierz gatunki bonsai typu outdoor – pamiętaj, że drzewko powinno przez cały rok przebywać na dworze, również zimową porą. Chodzi tu o takie okazy jak: klon, sosna, modrzewnik, jabłoń, irga, jałowiec, wiśnia, ognik, grab, morwa, metasekwoja chińska, pięciornik, morela japońska, ligustr japoński.

Jakie gatunki drzewka bonsai będą najlepsze na początek?

Najpierw warto się zastanowić, jakie cechy powinno mieć drzewko bonsai dla początkującego. Łatwość w pielęgnacji to oczywista zaleta, jednak trzeba ją nieco skonkretyzować. Pierwsze bonsai powinno dobrze się zagęszczać i kształtować – widok prawidłowo rozwijającego się drzewka podniesie Twoje morale i zachęci do dalszej nauki.

Niestety, bonsai musi być odporne na błędy nowicjusza, zwłaszcza niewłaściwe podlewanie czy brak nawożenia. Jeśli nie masz doświadczenia, wybierz drzewko, które dobrze zniesie niewprawne podcięcia i usuwanie liści. Szukaj gatunków odpornych, które przetrwają niedostatek słońca i trudne warunki mieszkaniowe (np. suche powietrze od kaloryferów). Im bardziej wytrzymałe drzewko, tym mniejsze ryzyko jego obumarcia, np. z powodu przesuszenia korzeni.

Jakie gatunki drzewka bonsai warto wybrać na swój pierwszy okaz? Eksperci polecają szczególnie podokarpa wielkolistnego, fikusy (retusa, benjamina) portulacarię i grubosza jajowatego.

[Głosów:43    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here