Czy odkryłeś już bogactwo bonsai? Istnieją setki gatunków, które można hodować w formie niewielkich drzewek. Wobec tego trudno byłoby wskazać jednoznaczne porady, jak pielęgnować bonsai, które mogłyby sprawdzić się przy wszystkich rodzajach roślin. Zamiast tego proponujemy garść wskazówek o uniwersalnym zastosowaniu. Na co powinieneś zwracać uwagę, by Twoje bonsai było zdrowe i świetnie się prezentowało?
Przyjrzyj się wymaganiom
Każdy gatunek jest inny i potrzebuje odmiennych warunków. Jedne bonsai znakomicie nadają się do trzymania na zewnątrz (outdoor), inne dobrze czują się tylko pod dachem (indoor). Większość drzewek źle znosi przesuszoną ziemię, ale są takie, które zdecydowanie lepiej nieco przesuszyć niż przelać. Jedne gatunki dobrze poradzą sobie z nadmiarem wody, inne muszą mieć jedynie ziemię lekko zwilżoną. Jak pielęgnować drzewko bonsai? Zgodnie z wymogami stawianymi przez dany gatunek! Przed zakupem rośliny koniecznie sprawdź:
- jakie warunki glebowe jej odpowiadają
- jakie temperatury preferuje
- czy może być wystawiana na bezpośrednie działanie słońca
- czy dobrze znosi cięcia i jak szybko się regeneruje
- jak należy nawozić daną roślinę
Warto też zapoznać się z dokładniejszą charakterystyką, by poznać słabe punkty wybranego gatunku, np. takie jak trudna adaptacja po przesadzaniu czy duża wrażliwość na przeciągi.
W przypadku bonsai indoorowego w niewielkich doniczkach, pielęgnacja drzewka bonsai polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu – nieduża ilość ziemi szybko wysycha, więc bonsai wymaga stałej troski hodowcy.
Pielęgnacja bonsai i przesadzanie do małej doniczki
Bonsai prezentuje się szczególnie atrakcyjnie w charakterystycznej płytkiej doniczce. Niestety taki wygląd ma swoją cenę – roślina musi mieć zredukowany system korzeniowy. Jeżeli samodzielnie kształtujesz drzewko od początku i zastanawiasz się, jak pielęgnować bonsai, musisz pamiętać, że nadmierna redukcja korzeni źle wpłynie na zdolność drzewka do przetrwania (np. w przypadku tui nie powinno się ścinać więcej niż 2/3 systemu korzeniowego). Czasem zdarza się też, że drzewko nie może być od razu przesadzone do małej doniczki bonsai – rośliny, które źle reagują na zmiany i redukcję korzeni należy przesadzać stopniowo do coraz mniejszych donic, aż do osiągnięcia pożądanego skutku (dotyczy to np. popularnego grubosza owalnego, czyli tzw. drzewka szczęścia).
Uważaj na kształtowanie za pomocą drutu
Jak pielęgnować bonsai i kształtować roślinę? Zarówno domowe drzewka, jak i te hodowane na skalę przemysłową są często formowane za pomocą drutu, którym owija się poszczególne pędy. To skuteczna metoda, ale trzeba ją stosować ostrożnie i pamiętać o zdjęciu drutu z młodego drzewka po kilku miesiącach od założenia. W przeciwnym wypadku na korze mogą być widoczne nieestetyczne blizny. Z tego samego powodu należy uważać, by nie owijać pędów zbyt ciasno drutem. Czasem lepszym rozwiązaniem jest kształtowanie pędów za pomocą haków przytwierdzonych do doniczki sznurkami lub drutem. Miejsce, w którym hak dotyka pędu możesz dodatkowo zabezpieczyć za pomocą niewielkiej szmatki.