Prosty sposób na posiadanie własnego bonsai to wybranie się do marketu po gotowe drzewko. Niestety, takie okazy niejednokrotnie szybko usychają w wyniku błędów pielęgnacyjnych i niewłaściwego traktowania ich w produkcji na skalę przemysłową. Natomiast o wiele lepsze efekty możesz uzyskać tworząc własne bonsai. Drzewko wyhodowane własnoręcznie da Ci również dużo więcej satysfakcji.

Wobec tego jak zrobić bonsai? O czym pamiętać podczas kształtowania rośliny?

Wybór drzewka na bonsai

Pierwszy krokiem na drodze do tego, by stać się hodowcą bonsai jest wybranie odpowiedniego gatunku. Na bonsai nadają się praktycznie wszystkie wieloletnie i zdrewniałe rośliny, ale pod uwagę trzeba wziąć także specyfikę lokalnego klimatu oraz trudność hodowli. W Polsce początkującym hodowcom często poleca się jałowca płożącego, sosny, cedry i świerki. Wiele osób decyduje się też na bonsai z tui lub na tzw. drzewko szczęścia, czyli grubosza owalnego.

Podczas podejmowania decyzji, jakie drzewko na bonsai kupić, musisz wziąć pod uwagę, czy roślina będzie trzymana wewnątrz (tzw. indoor bonsai) czy na zewnątrz (outdoor). Różnice pomiędzy gatunkami zewnętrznymi i wewnętrznymi są bardzo duże – inne zapotrzebowanie na światło, inne wymagania odnośnie temperatury i wilgotności powietrza. W ogrodzie sprawdzą się m.in. cyprys, jałowiec, klon, brzoza, wiąz i buk a pod dachem możesz trzymać szeflera, grubosza, bukszpan japoński czy różanecznik alepjski.

Początki hodowli i formowania bonsai

Zależnie od tego, jak długo chcesz czekać na pierwsze efekty, możesz kupić sadzonkę pędową, odkład albo zacząć hodowlę od nasiona. W tym ostatnim przypadku wzrost drzewka do odpowiedniej grubości można trwać nawet pięć lat. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak możliwość kontrolowania rozwoju rośliny od samego początku. Drzewko, które osiągnie już odpowiednią grubość pnia, możesz przesadzić do płytkiej doniczki bonsai.

Jak zrobić bonsai? Jak zapewne zauważyłeś, wiele gatunków wykorzystywanych jako bonsai to „normalne” rośliny, w tym także naturalnie duże drzewa. Nie są to specjalne odmiany. Jedynie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne sprawiają, że drzewko staje się niewielkie i przypomina swoją miniaturową wersję. Wśród tych zabiegów najważniejsze jest przycinanie. Na czym ono polega?

Hodowca bonsai musi przede wszystkim regularnie przycinać wierzchołki. W ten sposób pobudzony zostanie wzrost korony drzewa, a roślina nie będzie tak mocno piąć się w górę. Cięcia pielęgnacyjne należy wykonywać jedynie na nowych przyrostach, można to robić w okresie wegetacyjnym. W przypadku drzew iglastych zamiast nożyc, lepszym rozwiązaniem może się okazać odrywanie pędów palcami. Cięcie może powodować zamieranie pędów w iglakach.

Wycinanie pędów zdrewniałych, czyli cięcie kształtujące wykonuje się natomiast przed okresem wegetacyjnym (późna jesień lub wczesna wiosna). To bardzo ważna czynność z punktu widzenia formowania drzewka.

Stałym elementem hodowli bonsai jest też drutowanie. Jak zrobić bonsai? Weź miedziany lub stalowy drut i obwiń lub tylko umocuj nim gałęzie tak, by rosły w pożądanych kierunkach. Po kilku miesiącach konieczne może być zdjęcie drutu, by nie zostawił on trwałych śladów na korze.

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here