Sztuka formowania bonsai pochodzi z Chin, choć kojarzona jest dziś przede wszystkim z Japonią, a o tych specyficznych roślinach mówi się japońskie drzewka. Niezależnie od historii bonsai, trzeba przyznać, że małe drzewa znakomicie pasują do ogrodów w stylu japońskim. Bonsai świetnie sprawdza się także pod dachem, dlatego chętnie po takie rośliny sięgają osoby, które do tej pory nie miały z ogrodnictwem wiele wspólnego.

Czym wyróżnia się drzewko japońskie? Wiele osób sądzi, że bonsai to osobne gatunki, które po prostu rosną w miniaturowej postaci. Nie jest to prawda. W większości drzewka japońskie bonsai to te same gatunki, co duże drzewa, tyle że są one od pierwszych lat wzrostu formowane tak, by stworzyły „drzewo na tacy” (bon – drzewo, sai – taca). Od strony estetycznej, bonsai są z reguły mają rozbudowaną koronę i odsłonięty pień. Mocno redukuje się system korzeniowy, by pozwolił on na umieszczenie drzewka w charakterystycznej płaskiej doniczce.

Bonsai można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: drzewka hodowane w ogrodzie oraz gatunki, które trzyma się pod dachem.

Japońskie drzewko w ogrodzie i w domu

Jeśli interesuje Cię typowo japońskie drzewko do ogrodu możesz postawić na takie gatunki, jak:

  • klon japoński (Acer japonicum)
  • sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora)
  • wiśnia piłkowana (Prunus serrulata)
  • sosna japońska (Pinus densiflora)
  • miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba)

Wszystkie te gatunki doskonale nadają się do formowania jako drzewko bonsai. Jeśli chcesz dodatkowo wyeksponować swoje drzewko japońskie, ustaw je na specjalnym postumencie lub dużym pniu w samym centrum ogrodu. Myśląc nad lokalizacją weź jednak pod uwagę wymagania drzewka. Nie każdy gatunek nadaje się do tego, by być narażonym na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych.

Oprócz eksponowania bonsai w ogrodzie, drzewko może być też trzymane w domu. Początkującym polecamy takie gatunki, jak:

  • podokarp wielkolistny
  • portulacaria afra
  • ficus retusa.

Wiele osób sięga też po tuję pospolitą. Wszystkie te gatunki są stosunkowo bezproblemowe w hodowli i odporne na błędy osób zaczynających swoją przygodę z bonsai, a przy tym bardzo efektownie się prezentują. W roli drzewka japońskiego znakomicie sprawdza się też grubosz owalny (czyli tzw. drzewko szczęścia), którego korzeń efektownie pęka i szybko zaczyna przypominać grube, stare drzewo.

Formowanie bonsai i drzewka z marketu

Jest wiele sposobów na zdobycie bonsai. Każdy prawdziwy hodowca zaleci rozpoczęcie przygody od sadzonki lub nawet nasiona. Mniej cierpliwi mogą jednak kupić uformowane drzewka japońskie w specjalistycznych sklepach (również internetowych). Bonsai dostępne są też w marketach, ale ich jakość jest niska. W dodatku szybko mogą usychać z powodu niewłaściwej pielęgnacji i nieprzyjaznych warunków magazynowania.

Hodowanie japońskiego drzewka polega przede wszystkim na odpowiednim formowaniu go poprzez przycinanie. Drzewko jest w ten sposób stymulowane do wzrostu w pożądanym przez hodowcę kierunku. Zazwyczaj stosuje się także drutowanie pędów, co pozwala na ich wzrost w odpowiednią stronę. Poza tym oczywiście należy wykonywać standardowe zabiegi pielęgnacyjne takie, jak nawożenie, podlewanie i przesadzanie – zgodnie z wymaganiami gatunku.

[Głosów:6    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here