Donice zewnętrzne ogrodowe i tarasowe muszą odznaczać się innymi niż wewnętrze właściwościami. Niektóre muszą sprostać zarówno dużej ekspozycji na światło słoneczne, jak i bardzo niskim temperaturom.
Rodzaje donic ze względu na materiał wykonania
Trendy, jeśli chodzi o donice ogrodowe, nie zmieniają się szybko. Mimo technologicznego udoskonalania mieszanek tworzyw sztucznych, w ogrodzie najlepiej sprawdzają się materiały naturalne, a wśród nich:
- donice betonowe – najbardziej uniwersalne i stabilne rodzaje donic. Doskonale sprawdzają się nie tylko w przydomowych ogródkach, ale i przy wejściach do instytucji, w centrach miast oraz ogródkach wiejskich. Donice betonowe idealnie nadają się do miejsc wietrznych (między budynkami, na szczytach schodów czy posesjach narażonych na silne podmuchy wiatru), są bowiem stabilne i bardzo ciężkie. Te właściwości chronią posadzone w nich rośliny, ale również skutecznie zniechęcają złodziei. Beton nie pęka mimo zmian wilgotności i temperatur.
- donice drewniane – naturalne i dobrze komponujące się z każdego rodzaju ogrodem donice drewniane to idealne rozwiązanie także na taras i balkon. Donice drewniane są lżejsze od betonowych, można je więc z powodzeniem wieszać na balustradzie balkonu (oczywiście po uprzednim zabezpieczeniu).
- donice ceramiczne – różnią się tym od betonowych, że są lżejsze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza dla korzeni zasadzonych w nich roślin. Ceramika, którą stosuje się do wykonania donic zewnętrznych, jest zwykle odporna na działanie czynników atmosferycznych. Warto pamiętać, że do wyrobu materiałów ceramicznych używa się nie tylko najpopularniejszej gliny, ale również kwarcu, skaleni czy siarczków.
- donice stalowe – przepięknie dekorują balkon, jak również taras. By mogły zachowywać swój doskonały wygląd, najlepiej jeśli są ocynkowane lub wykonane ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Takie donice nie ulegają korozji, niestraszne im ani wysokie, ani niskie temperatury. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe w czyszczeniu.
Donica na taras, a do ogrodu
Zarówno jeśli chodzi o donice ogrodowe, jak i tarasowe, jeśli wybieramy smukły i wysoki kształt, warto dodatkowo je zabezpieczyć. W przypadku ogrodu można to zrobić, wkopując donicę na kilka centymetrów w ziemię lub montując na specjalnym, umieszczonym pod powierzchnią ziemi stelażu. W przypadku donic tarasowych i balkonowych stelaż zawsze będzie potrzebny dla donic wysokich oraz tych z lżejszych materiałów jak rattan czy technorattan.
W przypadku każdego rodzaju donic zewnętrznych powinno się dostosować właściwości materiału do potrzeb roślin. Dla niektórych roślin, które będą na zewnątrz spędzać tylko okres letni, zaleca się stosowanie donic jako osłon. Do ich wnętrza można wkładać roślinę w plastikowej doniczce, którą przenosić będziemy do wnętrza na okres zimowy. Donice, które z roślinami pozostają cały rok na zewnątrz, czasem trzeba będzie przesunąć pod dach lub w inne miejsce ogrodu, dlatego warto zastanowić się nad ruchomymi platformami, które umożliwiają łatwy ich transport.