Reduktory ciśnienia w instalacjach pneumatycznych

0
1249

Niekiedy w instalacji zasilającej wiele urządzeń panuje ciśnienie o wiele wyższe niż byłoby to niezbędne do pracy poszczególnych podzespołów linii produkcyjnej. Wtedy stosuje się lokalnie aparaty regulujące wartość ciśnienia roboczego. Kompresją sprawnie sterują nowoczesne reduktory ciśnienia, zabezpieczając optymalne warunki do pracy aparatury. Dbają też o bezpieczeństwo obsługi.

W skrócie o działaniu reduktorów

Rozwiązania konstrukcyjne reduktorów ciśnienia pozwalające na regulowanie jego wartości są różne. Ogólną zasadą jest balans w pracy sprężyn dociskających membranę. Wielkość redukcji ciśnienia zmienia się poprzez regulator, którym najczęściej jest śruba ściskająca sprężynę działająca po stronie zredukowanego ciśnienia.

Kryteria doboru reduktora

Wysokiej jakości reduktory naleźć można na stronie producenta – Air-Com. Pod adresem air-com.pl/g/reduktory-filtry-manometry?categoryId=133 dostępny jest szereg reduktorów ciśnienia o rozmaitych parametrach. Przed dokonaniem zakupu trzeba jednak wyposażyć się w wiedzę odnośnie tego, jak wybrać odpowiedni reduktor.

Pierwszym i najistotniejszym parametrem, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru jednostki, jest zakres ciśnienia wejściowego i wyjściowego. W przemysłowych wersjach reduktory ciśnienia działają już od wartości dwieście-trzysta barów. Jednak najczęściej użytkowanymi reduktorami są takie, które obsługują instalacje o ciśnieniu wejściowym około 40-50 bar. Takie urządzenia są najczęściej stosowane do sprężarek obsługujących na przykład kompresory w zakładach usługowych świadczących usługi motoryzacyjne dla ludności. Inne ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, to:

  • Średnica przyłączeniowa – reduktory są zaopatrzone w złącza gwintowane o skoku calowym. Trzeba dokonać wyboru średnicy. Najpopularniejszymi średnicami do reduktorów średniego ciśnienia jest wielkość 1” i 1/2”.
  • Wkład filtracyjny – niezastąpione rozwiązanie dla instalacji zasilającej np. pistolet lakierniczy. Filtr zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia utrudniające pracę i chroniących wnętrze urządzenia przed niedrożnością.
  • Przepustowość urządzenia – nie zawsze zależna jest od średnicy nominalnej zasilania. Konstrukcja wewnętrzna może powodować rozbieżności w przepustowości w dwóch aparatach o jednakowych średnicach wejścia. Należy zatem dostosować parametry urządzenia do potrzeb aparatury odbiorczej.
  • Pozycja reduktora – podczas dokonywania wyboru reduktora należy ustalić, w jakiej pozycji pracuje urządzenie. Niektóre konstrukcje mogą poprawnie pracować jedynie w pozycji pionowej.
  • Zakres regulacji – jest ważny z dwóch powodów. Rozpiętość ciśnień wpływa na elastyczność doboru urządzeń końcowych. Drugim parametrem jest minimalny skok regulacji.
  • Wskaźnik ciśnienia – jeśli konieczny jest stały dozór ciśnienia roboczego, reduktor powinien być wyposażony w manometr wskazujący wartość zadanego ciśnienia.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here