Carmona microphylla, czyli inaczej karmona drobnolistna to jedno z najbardziej popularnych drzewek bonsai. Gatunek ten pięknie się prezentuje w miniaturowej formie, a do tego jest łatwo dostępny w sklepach ogrodniczych. Drzewko kupione w sklepie może jednak szybko stracić swój urok, jeśli nie zadbasz o nie odpowiednio. Czego wymaga karmona drobnolistna? Jak ją pielęgnować?

Przesadzanie, podlewanie, nawożenie

Gatunek ten potrzebuje ziemi dobrze zatrzymującej wilgoć, a jednocześnie umożliwiającej napowietrzenie korzeni. W tym celu sprawdzi się np. mieszanka akadama, pumeksu i zeolitu w stosunku 6:3:1. Do nowej ziemi karmona drobnolistna przesadzana powinna być wczesną wiosną. Młode drzewka najczęściej przesadza się co dwa lata z jednoczesnym przycinaniem korzeni. Warto pamiętać, że karmona jest wrażliwa na zbyt dużą redukcję systemu korzeniowego. Nie należy skracać korzeni więcej niż o 30%.

Roślina wymaga regularnego podlewania w taki sposób, by podłoże było wilgotne. Jest wrażliwa zarówno na przesuszenie, jak i przelanie – w obu przypadkach może zgubić liście. Dobrym pomysłem jest podlewanie, gdy górna warstwa podłoża jest sucha na głębokości około 1,5 cm.

Doniczka z karmoną drobnolistną powinna być ustawiona w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Trzeba też uważać na nagłe zmiany temperatur, więc np. wystawienie rośliny na balkon na całą dobę, gdy w dzień mocno grzeje słońce, a w nocy jest duży chłód nie jest dobrym pomysłem. Z tego samego powodu karmona drobnolistna nie powinna stać przy grzejniku w trakcie zimy. Mimo tego roślina może być zarówno wystawiana na zewnątrz, jak i trzymana pod dachem. Na powietrze można ją „wyprowadzić” kiedy temperatura przekracza 20 stopni, natomiast zimą należy zapewnić podobną temperaturę w pomieszczeniu.

Miej na uwadze, że system korzeniowy karmony drobnolistnej jest delikatny, więc wymaga ostrożnego nawożenia. Najlepiej stosować nawozy naturalne w okresie od wiosny do jesieni.

Karmona drobnolistna – formowanie

W jaki sposób karmona drobnolistna może być formowana? Pod tym względem nie jest to drzewko problematyczne, może być przycinana przez cały rok, o ile zauważalny jest wzrost. Miejsca cięcia dodatkowo trzeba zabezpieczyć pastą. Przy przycinaniu, jak i drutowaniu należy uważać na stare gałęzie – ich przypadkowe zahaczenie może łatwo zakończyć się złamaniem. Podobnie, jak w przypadku wielu bonsai, drutować można młode, elastyczne gałązki. Przypominamy o tym, że druty należy zdjąć po kilku miesiącach, by nie pozostawiały blizn na drzewku. Możliwe jest także formowanie rośliny za pomocą samych cięć i odciągów.

Przycinanie w przypadku tego gatunku polega zwykle na redukowaniu przyrostów szczytowych z czterech do dwóch międzywęźli, a przyrostów w niższych częściach do trzech, czterech międzywęźli, gdy pojawi się ich osiem.

Na koniec dodajmy, że karmona drobnolistna ma widoczne białe kropki na górze liści, więc nie powinny być one powodem do niepokoju.

[Głosów:48    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here