Częstym wyborem wśród początkujących hodowców, jest klon palmowy. Bonsai z niego wykonane może zaprezentować się bardzo efektownie! Młode drzewa mają korę zieloną, czasem o czerwonym odcieniu, która wraz z wiekiem staje się bardziej szarobrązowa. Bardzo charakterystyczne są także liście – mają one pięć wyrazistych, ostro zakończonych „palców” i przypominają dłoń. Właśnie stąd wzięła się łacińska nazwa Acer palmatum (palma oznacza dłoń). Klon palmowy bonsai zachwyci Cię także żółtymi kwiatami pojawiającymi się na końcu maja i początku czerwca oraz nasionami mającymi charakterystyczne skrzydełka.

Jak pielęgnować klon palmowy bonsai?

Klony palmowe najlepiej czują się w glebie o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym, dlatego powinny być podlewane wodą o niewielkiej zawartości wapnia. Acer palmatum w formie bonsai wymaga częstego podlewania, zwłaszcza, gdy ma przepuszczalne podłoże (a takie właśnie powinno być, najlepiej akadama z dodatkiem kanumy i ziemi próchniczej). Płaska donica wymusza podlewanie nawet kilka razy dziennie w najcieplejsze dni roku. Poza sezonem letnim, wystarczy podlać klon palmowy bonsai raz dziennie.

Roślinę tę warto nawozić nawozami organicznymi stałymi. Gwarantują one dostarczenie wszystkich potrzebnych mikroelementów, a jednocześnie są łagodne, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku starszych drzew. Czasem dodatkowo stosuje się nawóz płynny. Może on być pomocny, gdy chcesz przyspieszyć wzrost młodej rośliny. Nawóz taki można stosować raz w tygodniu, jednak trzeba zwrócić uwagę na ilość zawartego w nim azotu. Zbyt wysoka dawka tego pierwiastka powoduje m.in. wzrost dużych liści, co nie jest pożądane w przypadku bonsai.

Klon palmowy bonsai jest stosunkowo odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Lepiej jednak nie narażać go na ekstremalne warunki. Drzewko należy odpowiednio zabezpieczyć w trakcie mrozów (poniżej 10°C) oraz w upały – tutaj niezbędne będzie przestawienie w lekki cień. Poza tym jednak w sezonie wiosenno-letnim, Acer palmatum może bez przeszkód stać na stanowisku słonecznym. Dobrze, by było ono również przewiewne.

Przycinanie klonu palmowego

Gatunek ten nie sprawia dużych problemów z przycinaniem, choć w przypadku pozbywania się grubych gałęzi klon palmowy bonsai wymaga zabezpieczenia pastą – wykazuje dużą podatność na choroby grzybowe. Tak „poważne” cięcia najlepiej wykonywać jesienią. Natomiast młode pędy i gałęzie mogą być bez przeszkód usuwane – ucinane lub uszczykiwane – przez cały rok. Uszczykiwanie jednak najlepiej wykonywać dopiero po osiągnięciu przez drzewko dojrzałości. Należy też pamiętać o delikatnym usunięciu wierzchołka z pomiędzy pierwszej rozwiniętej pary liści. Młode pędy powinny być przycinane do pierwszej lub drugiej pary liści.

W tym gatunku ważne jest również mocne redukowanie systemu korzeniowego, który jest bardzo ekspansywny. Należy go przycinać podczas zabiegów przesadzania, wykonywanych co dwa lata.

[Głosów:11    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here