Najpopularniejsze rozmiary płytek łazienkowych

Urządzając łazienkę, na 99% będziesz chciał wyłożyć ją płytkami. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się także w innych pomieszczeniach. W dzisiejszym artykule odpowiemy na kilka pytań, które pomogą Ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru płytek łazienkowych. Osoby wybierające płytki do łazienki najczęściej zastanawiają się:

  • Jakie są standardowe rozmiary płytek łazienkowych?
  • Jakie płytki najlepiej wybrać do małej łazienki?
  • Jakie płytki sprawdzą się w dużej łazience?

Przeczytaj odpowiedzi na te pytania i stwórz idealnie piękną oraz praktyczną aranżację łazienki.

Jakie są standardowe rozmiary płytek łazienkowych?

Aktualnie na rynku dostępne są bardzo różne rozmiary płytek. Producenci oferują bogactwo wzorów i rozmiarów. Najmniejszy format płytek, czyli tzw. mozaika, ma wymiary 1,5 × 1,5 cm. Na przeciwległym biegunie znajdują się płytki, których dłuższy bok ma wymiar 120 cm. Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami jest całe mnóstwo pośrednich formatów. Największą popularnością cieszą się płytki o rozmiarach 30 × 30 cm i 45 × 45 cm. Dużo osób wybiera także płytki w kształcie prostokąta, które również doskonale sprawdzają się w łazience. Ale to zależy już od specyfiki konkretnego pomieszczenia.

Jakie płytki najlepiej wybrać do małej łazienki?

Jeżeli Twoja łazienka ma niewielką powierzchnię, to powinieneś rozglądać się za płytkami o małych formatach. Dzięki temu będziesz w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie. Pamiętaj przy tym, aby zastosować fugę zbliżoną do koloru płytek. W przeciwnym razie nie uda Ci się uzyskać takiego efektu. Kontrastowa fuga da wręcz odwrotny efekt. Wyrazistą fugę możesz zastosować w celu wyróżnienia konkretnego elementu wyposażenia łazienki. Dobrym tego przykładem jest zabudowa wanny i toalety.

To oczywiście nie eliminuje zupełnie wyboru wielkoformatowych płytek do małej łazienki. Musisz się tylko zastanowić, czy aby jest to ekonomiczne rozwiązanie. Kładąc płytki o dużym formacie w małej łazience, powinieneś bardzo dobrze przemyśleć ich rozkład. W przeciwnym razie konieczne będą liczne „docinki”, a to przełoży się na wzrost kosztów zakupu materiału. Efekt wizualny również nie będzie zachwycający.

Jakie płytki sprawdzą się w dużej łazience?

Duże pomieszczenia dają nieco większe możliwości aranżacji. Dotyczy to także płytek łazienkowych. W pomieszczeniu o dużej powierzchni możesz z powodzeniem zastosować płytki mało i wielkoformatowe. W przypadku małych płytek powinieneś zwrócić uwagę na przemyślany dobór fugi. Najlepiej, jeśli będzie ona w kolorze zbliżonym do płytek. Dzięki temu unikniesz mało estetycznego efektu pocięcia dużej powierzchni na drobne fragmenty. Unikaj także małych, wzorzystych elementów. Małe kafelki sprawdzą się w łazience, która ma wnękę lub liczne załamania. Stosując małe płytki, unikniesz konieczności ich docinania.

Jeśli ściany w Twojej łazience mają szerokość powyżej 2,4 m, to powinieneś poważnie przemyśleć wybór płytek wielkoformatowych. To pozwoli osiągnąć efekt harmonii i porządku w pomieszczeniu. W przypadku dużych powierzchni sprawdzają się również połączenia płytek wielkoformatowych z mozaiką.

Łazienka to pomieszczenie, które daje Ci duże możliwości aranżacji. Jeśli chcesz wybrać idealne płytki łazienkowe, to powinieneś odwiedzić stronę domus-sklep.pl. Znajdziesz tam duży wybór wysokiej klasy płytek do łazienki.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here