rośliny z ogrodu

Indonezja czaruje nas błękitnymi toniami, zachwyca bujną roślinnością, nie tylko palmami, ale również porastającymi wszelkie ogrody paprociami. W żadnym ogrodzie balijskim nie może zabraknąć stawu i fontanny, a także domowej świątyni. Jak stworzyć balijski ogród w naszych warunkach i na, które rośliny się zdecydować?

Duże znaczenie ma mała architektura

Urządzając ogród w balijskim stylu warto zacząć od końca, czyli od małej architektury, której jak na przydomową przestrzeń jest całkiem sporo. Zatem można stworzyć skalniak i sztucznie usypać progi, tworząc kształt piramidy. Tu znajdzie się roślinność, która typowa jest dla leśnego poszycia. Można pozwolić rosnąć mchom, które normalnie nie są mile widziane, a także posadzić funkie, rozchodniki czy rośliny cebulowe jak szafirki czy narcyzy. Oczywiście nie są to balijskie rośliny, ale na nie również przyjdzie pora, a przynajmniej na odpowiednie nawiązanie do tamtejszej roślinności. Ważne by dobrać rośliny pod kątem ustawienia skalniaka na południowym lub północnym stoku. W pierwszym przypadku będą to rośliny ciepłolubne, a w drugim cieniolubne. Warto stawiać swoiste pergole, a właściwie bramy z włókien bambusowych, których w takim ogrodzie nie brakuje. Jeśli nie mamy do nich dostępu możemy wykorzystać rodzimą wierzbę. Takie bramy stanowią ciekawy element okalający kamienną ścieżkę, a dodatkowo neutralizują miejskie zanieczyszczenia. Altanę można wykonać samodzielnie z drewna egzotycznego. Tu sprawdzi się tekowe, a dach stworzyć z tradycyjnej strzechy lub włókna bambusowego. Takie przygotowanie ogrodu będzie kosztowało sporo pracy, ale na pewno będzie także źródłem satysfakcji.

Pamiętaj o stworzeniu kamiennych ścieżek

O kamiennych ścieżkach była już mowa. Zatem warto wykorzystać różnobarwne kamienie naturalne i stworzyć nietuzinkowe mozaiki, które będą dodatkową ozdobą naszego balijskiego ogrodu. Kamienie można wysypać również wokół roślin zwłaszcza tych, których korzenie nie powinny przesychać, a jednocześnie nie powinny być zbyt wilgotne, taka naturalna drenażowa ochrona doskonale się sprawdzi. Można wykorzystać otoczaki, jak również grysy.

Dekoracje, które robią wrażenie

W balijskim ogrodzie nie może zabraknąć charakterystycznych ozdób. Można zdecydować się na latarnie zawieszone na gałęziach drzew, jak również klatki dla ptaków powieszone pod dachem altany. Choć to dość osobliwa ozdoba, to bardzo powszechna w balijskich ogrodach. Można również wybrać niewielkie rzeźby ogrodowe przedstawiające balijską kobietę w tradycyjnym stroju albo drewniane totemy charakterystyczne dla indonezyjskiej kultury. Jeśli uda nam się zawrzeć takie dekoracje, to niezależnie od doboru roślinności ogród już będzie miał balijski charakter.

Jak zaplanować balijski ogród?

Najważniejszą kwestię zostawiliśmy na koniec. Zatem, w jaki sposób rozmieścić wszystkie elementy w ogrodzie. Niewątpliwie na jego tyłach stanie altana ogrodowa w otoczeniu wysokich palm. Tak! Palmy można sadzić w naszych warunkach, jednak trzeba wybrać gatunki mrozoodporne. Przykładowo palma igłowa może przetrwać w warunkach atmosferycznych, gdzie  temperatura dochodzi do minus 20 stopni. Trudno wybrać identyczne gatunki, gdyż klimat jednak znacząco się różni, mimo że stale się ociepla. Wszak na Bali średnia ilość opadów w ciągu roku jest prawie 3 krotnie wyższa niż w Polsce, stale wilgotność powietrza jest na wysokim poziomie. W balijskim ogrodzie powinien znaleźć się staw. Możemy go obsadzić trawą ozdobną do ogrodu. Oczywiście trzeba wybrać taką, która sprawdzi się w warunkach podwyższonej wilgotności. Warto wiedzieć, że trawa ozdobna taka jak Turzyca muskegońska, Miskant chiński czy Trzęślica modra dobrze się sprawdzą i zapewnią bujne otoczenie dla sztucznego stawu. Jeśli nie ma miejsca na  staw warto przynajmniej wykonać oczko wodne, bo ogród na Bali bez wody nie istnieje, zatem tę tradycję trzeba zachować.

Balijski ogród może zachwycać przyjeżdżających gości. Jest również miejscem, gdzie można doskonale się zrelaksować i stworzyć swoistą strefę SPA na łonie natury, wszak z tego również słynie ta indonezyjska wyspa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here