Podstawowe elementy łańcucha dostaw

Współczesny łańcuch dostaw jest to niezwykle złożony „organizm”, którego obecny kształt wynika z tego, że system ten niejako ewoluował. Wraz ze zwiększaniem się zapotrzebowania na transport towarów i materiałów, musiał się on dostosować do tego, że trzeba przewozić coraz szybciej oraz więcej i bardziej wydajnie. O współczesnym systemie logistycznym możemy mówić naprawdę dużo, natomiast zawsze na samym początku dobrze jest omówić jego podstawowe elementy, ponieważ bez nich nie byłoby całego systemu. Te podstawowe cegiełki to paleta EURO oraz kontener logistyczny.

Co to jest paleta EURO?

Paleta euro jest to paleta, która służy do przewozu towarów. Jest to paleta o standardowych wymiarach. Wysokość europalety wynosi czternaście centymetrów, szerokość osiemdziesiąt centymetrów, natomiast długość sto dwadzieścia centymetrów. Jednakowo wysokość europalety, jak i długość i szerokość, musi być spełniona, aby producent palet, mógł sprzedawać paletę jako paletę w standardzie EURO.

Producent palet wcale nie musi produkować tych palet w Europie czy w Unii Europejskiej. Jedyne co, to musi spełniać wymogi, które są zawarte w europejskiej normie, dotyczącej palet EURO. W takiej sytuacji producent europalet jest producentem certyfikowanym. Producent Europalet jest to status bardzo pożądany w przemyśle związanym z produkcją palet.

Kontenery logistyczne

Kontenery logistyczne jest to kolejny niezwykle istotny element globalnego łańcucha dostaw. Razem z paletami Euro są krwiobiegiem współczesnej logistyki. Jak można się domyślić, również w przypadku kontenerów logistycznych mamy do czynienia z daleko idącą standaryzacją wymiarów, konstrukcji oraz możliwości przeładunkowych, ale nie tylko to łączy kontenery logistyczne i palety Euro.

Wymiary kontenerów logistycznych są tak dobrane, aby można było objętościowo załadować do niego pewną wielokrotność wspomnianej palety Euro. Dzięki temu wykorzystanie kontenerów jest maksymalne, ale razem z tym w parze idzie jak najbardziej ergonomiczne wykorzystanie statków kontenerowych, wagonów pociągowych oraz innych środków transportu.

Jak widać pewne rzeczy są w logistyce powiązane, choć na pierwszy rzut oka mogą się wydawać cechami całkowicie niezależnymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here