rośliny ogrodowe

O rośliny doniczkowe, które trzymamy w domu, trzeba dbać, ale również te ogrodowe wymagają szczególnej troski. Dzięki temu nie tylko będą lepiej wyglądać, ale i zostaną wzmocnione. Podpowiadamy, kiedy, jak i jak często przesadzać rośliny ogrodowe.

Gdzie kupić rośliny ogrodowe?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak dbać o rośliny ogrodowe, musimy wyjaśnić jedną kwestię – skąd w ogóle brać interesujące, zdrowe i piękne kwiaty, krzewy, trawy i drzewa do ogrodu. Można postawić na sklep ogrodniczy, ale rośliny ogrodowe kupisz online w znacznie niższej cenie i z możliwością wyboru spośród większej ilości odmian. Właśnie dlatego warto otworzyć się na zakupy internetowe również w tej kategorii. Da się dobrze zabezpieczyć rośliny na czas wysyłki. Nie trzeba martwić się tym, że ulegną uszkodzeniu.

Jak przygotować rośliny kwitnące do przesadzenia?

Najważniejsze jest, by zdobyć wiedzę na temat roślin, które chce się posadzić w ogrodzie. Przesadzanie zależy od gatunku. Kwiaty ogrodowe, które kwitną wiosną, trzeba przesadzać jesienią, a te, które latem i jesienią – wiosną. To pierwsza zasada.

Oczywiście do przesadzania należy mieć dobre, ostre, ale i czyste narzędzia. Warto szpadel, nożyce, nóż dezynfekować, aby pozbyć się z nich patogenów, które mogłyby zaatakować osłabioną cięciem roślinę.

Podczas przesadzania roślin kwitnących nie powinno być słonecznie. Lepszy dzień pochmurny i chłodniejszy lub wieczorowa pora.

Zanim zacznie się wykopywać roślinę, powinno się ją obficie podlać wodą. Dzięki temu do korzeni przyklei się ziemia, która będzie je doskonale chroniła. Sposób obkopywania rośliny powinien zależeć od tego, w jaki sposób rozrastają się jej korzenie. Są kwiaty, jak hortensje, których system korzeniowy jest szeroki a płytki i takie, jak piwonie, które mają korzenie przypominające marchew – te wymagają głębszych wykopów. Trzeba zadbać o to, by jak najmniej uszkodzić korzenie. W przeciwnym wypadku w nowym miejscu kwiat czy krzew może się nie przyjąć.

Nowy dół pod roślinę musi być znacznie szerszy i głębszy niż poprzedni. Warto wypełnić go nie tylko ziemią, ale i kompostem. Po przesadzeniu rośliny kwitnącej trzeba ją bardzo obficie podlewać. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu. Dzięki niemu ziemia będzie stale wilgotna.

Kiedy i jak przesadzać rośliny liściaste?

Przesadzanie roślin liściastych najlepiej wykonać, gdy są w spoczynku, a więc wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji lub późną jesienią po jej zakończeniu. Wówczas nie ma ryzyka, że roślina uschnie, bo dojdzie do zbyt dużego parowania wody z liści. Co więcej, może się zdarzyć, że podczas przesadzania system korzeniowy ulegnie uszkodzeniu, co sprawi, że będzie bardziej narażona na uschnięcie.

Najlepszym czasem do przesadzania krzewów ogrodowych liściastych jest późna jesień, a więc październik lub listopad. Najważniejsze, by liście już im opadły. Jeśli z jakichś powodów nie jest możliwa zmiana miejsca krzewów jesienią, to można pokusić się o to wiosną, ale jeszcze zanim rośliny puszczą pąki i zaczną w nich płynąć soki.

Kiedy przesadzać krzewy?

Z kolei krzewy iglaste oraz zimnozielone najlepiej jest przenosić w inne miejsce wczesną jesienią – najlepiej we wrześniu. Wówczas mają jeszcze czas na to, by się ukorzenić jeszcze przed nadejściem zimy. Są to bowiem rośliny, które nie zapadają w zimowy spoczynek, rosną nawet w zimie, więc muszą dojść do formy jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Przesadzanie kwiatów ogrodowych jest bardzo ryzykownym działaniem. Warto więc dobrze je do tego przygotować. Tak, by ich nie uszkodzić. Trzeba znać więc najlepszą porę, być delikatnym i obficie podlewać roślinę.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here