Zakup drzewka bonsai to duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób początkujących, niepewnych swojej wiedzy i umiejętności. Zdając sobie sprawę z trudów hodowli, nowicjusze często wybierają tanie okazy z supermarketu, które traktują jak materiał ćwiczebny. Niestety, takie drzewka często są przechowywane w słabym podłożu i noszą blizny po zbyt mocnym formowaniu. Zdarza się, że umierają tuż po zakupie z powodu nagłej zmiany otoczenia i nieudanej aklimatyzacji. Dlatego znacznie lepszym wyborem jest sklep z drzewkami bonsai, choć to nie jedyna możliwość nabycia ładnego okazu.

Sklep z bonsai – różnorodne okazy i akcesoria

Mimo że hodowla bonsai nie jest w Polsce tak popularna, jak chociażby uprawa tui ogrodowych czy storczyków, nie brakuje u nas miejsc, w których możesz kupić naprawdę solidny materiał na swoje pierwsze drzewko. Jeśli nie chcesz szukać daleko, odwiedź internetowy sklep bonsai – na forach i blogach poświęconych temu hobby znajdziesz linki do polecanych witryn. Jeśli nie masz zaufania do zakupów na odległość, wyszukaj w swojej okolicy stacjonarny sklep z drzewkami bonsai.

W każdym razie obie opcje są godne polecenia – wyspecjalizowane sklepy zapewniają szeroki wybór drzewek (indoor, outdoor, pre-bonsai), ponadto możesz od razu nabyć w nich akcesoria potrzebne do uprawy, przycinania i kształtowania. W dodatku masz większą pewność (ale nie gwarancję), że bonsai było przechowywane zgodnie ze sztuką i nie czekało na swojego nabywcę w ciemnym kącie czy w kiepskim podłożu.

Centrum ogrodnicze, szkółka leśna – materiał na bonsai

Wyspecjalizowany sklep z drzewkami bonsai to nie jedyne miejsce, w którym możesz nabyć ciekawe drzewka. Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa profesjonalne centrum ogrodnicze lub szkółka leśna. Nawet jeśli nie znajdziesz tam uformowanych okazów, możesz po prostu kupić materiał na bonsai – nasiona lub bardzo młode drzewko. Oczywiście samodzielne kształtowanie pnia i zagęszczanie korony jest daleko trudniejsze niż pielęgnacja gotowego okazu, jednak daje znacznie więcej satysfakcji i pozwala w pełni zagłębić się w sztukę uprawy bonsai.

Zakup bonsai od hodowcy –  wysoka jakość za wysoką cenę

Na internetowych forach i wystawach dla bonsaistów możesz spotkać doświadczonych hodowców, którzy sprzedają własne drzewka. Taki zakup to gwarancja wysokiej jakości – masz pewność, że podłoże jest odpowiednio dobrane, a roślina wypielęgnowana i w pełni sił. Profesjonalny bonsaista bardzo przywiązuje się do swoich dzieł i wkłada mnóstwo pracy w ich ukształtowanie, toteż ceny okazów kolekcjonerskich osiągają bardzo wysokie ceny. Podczas gdy sklep z bonsai oferuje najdroższe drzewka za 3-4 tys. złotych, profesjonalny hodowca sprzedaje swoje okazy za 5-10 tys. zł. Na międzynarodowych wystawach cena za bonsai może przekraczać nawet 10 tys. euro! Niemniej, zdarza się, że bonsaiści proponują tańsze drzewka z masowych hodowli, co jest równie pewne jak zakup w supermarkecie.

[Głosów:19    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here