Nie musisz szukać daleko, by stworzyć piękne bonsai. Również gatunki dostępne w Polsce znakomicie nadają się do formowania na niewielkie drzewka w donicach. Najlepszym tego przykładem jest pinus sylvestris, czyli sosna zwyczajna. Jej tendencja do tworzenia popękanej grubej kory i imponującego pnia sprawia, że sosnowe bonsai może wyglądać bardzo efektownie. Świetnie prezentuje się także parasolowate rozłożenie korony w dojrzałych drzewach.

Jest też pewien minus – sosna rośnie powoli i wymaga wiele cierpliwości. Ponadto przed jej pobraniem trzeba pozbyć się korzenia palowego, mocno rozwiniętego w tym gatunku. Aby po przesadzeniu sosna bonsai miała się dobrze, należy najpierw zadbać o jej odpowiednie ukorzenienie po odcięciu korzenia palowego. Taki proces może trwać do dwóch lat.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja bonsai z sosny? O czym należy pamiętać podczas formowania drzewka?

Pielęgnacja sosny bonsai

Sosna bonsai nie sprawia wiele kłopotu z podlewaniem. Wystarczy dostarczyć jej wody, gdy podłoże przeschnie. Nie należy utrzymywać wilgotnej ziemi – dopiero gdy jest ona sucha, dolej kolejną porcję wody. W przypadku dojrzałych drzew wodę lejemy tylko w takich ilościach, by zagwarantować drzewku przetrwanie. Częste podlewanie może prowadzić do przerostu igieł, co nie będzie się dobrze prezentować w przypadku bonsai.

To samo dotyczy nawożenia. W sezonie wegetacyjnym nie należy dawać starszej sośnie bonsai nawozu częściej niż trzy razy w roku. Pinus silvestris rozwinie zbyt długie igły po otrzymaniu dużej dawki nawozu. Młode drzewa trzeba nawozić częściej. Sosna bonsai potrzebuje porcji wartościowych składników co dwa tygodnie. Nawożenie należy wykonywać przez całą wiosnę i lato aż do końca września.

Ziemia i stanowisko

Sosna nie musi być często przesadzana – odstępy mogą wynosić nawet do pięciu lat. Jaki moment jest odpowiedni na zmianę doniczki? Najlepszy będzie początek września lub maj, kiedy świeczki zaczynają się wydłużać. Sosna bonsai potrzebuje podłoża gwarantującego odpowiednie napowietrznie korzeni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie mieszanki kiryu i grubej akadamy w proporcjach 3:2.

Sosna bonsai lubi słońce i można ją bez przeszkód trzymać w warunkach pełnej słonecznej kąpieli. Niemniej, poradzi sobie ona także na stanowisku umiarkowanie nasłonecznionym. Uważać natomiast trzeba na miejsca zacienione. Pozbawiona dużej ilości światła, może gubić igły.

W chłodnym miesiącach należy chronić zarówno system korzeniowy przed niskimi temperaturami, jak i koronę przed wiatrem.

Formowanie sosny bonsai

Usuwanie igieł w przypadku sosny nie jest konieczne, gdyż sama pozbywa się ona tych, których wiek przekroczył trzy lata. Odciąć natomiast należy nadmiar świeczek – na gałązkach pozostaw jedynie dwie świeczki, tak, by tworzyły kształt litery Y. Takie cięcia wykonuj latem.

Sosna bonsai może być mocno przycinana pod koniec jesieni lub na początku wiosny, choć nie należy wykonywać zbyt dużej redukcji jednorazowo – lepiej rozplanować ją na kilka sezonów. W przypadku sosny nie ucina się gałęzi bezpośrednio przy pniu. Drutowanie sosny najlepiej wykonać pod koniec jesieni lub zimą.

[Głosów:26    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here