Do bonsai można podejść na wiele sposobów. Jedni kupują gotowe, hodowane latami drzewka za minimum kilkaset złotych i zajmują się podstawową pielęgnacją. Inni zdobywają sadzonki lub kształtują młode drzewka. Jednak najbardziej ambitny scenariusz to nasiona – bonsai hodowane od samego początku.

Czy warto hodować bonsai z nasion?

Hodowanie bonsai z nasion to najtrudniejsza, ale i najbardziej satysfakcjonująca droga. Japończycy określają takie rozwiązanie jako misho. Rozpoczynanie na tym etapie jest wysoko cenione przez wprawnych hodowców, bo pozwala na kształtowanie rośliny od samego początku i nadanie jej pożądanego kierunku rozwoju.

Osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z bonsai wyjaśnijmy, że bonsai to sztuka formowania miniaturowych drzewek. Specyficzny kształt bonsai uzyskuje się głównie poprzez odpowiednie przycinanie i drutowanie roślin. Nie ma czegoś takiego jak nasiona bonsai, które wystarczy zasadzić, by wyrosło miniaturowe drzewko. Gatunki bonsai to „normalne” gatunki drzew, krzewów a nawet pędów, tyle że umiejętnie kształtowane. Na tym właśnie polega piękno sztuki bonsai!

Jeżeli więc ktoś oferuje Ci nasiona bonsai masz pełne prawo podejrzewać tani chwyt marketingowy (lub po prostu zwyczajne oszustwo).

Skąd wziąć nasiona na bonsai?

Jak zdobyć nasiona na bonsai? Tak samo, jak w każdym przypadku, w którym chciałbyś posadzić w ogrodzie dany gatunek. Możesz poszukać wśród drzew, które znajdują się w pobliżu lub przejść się do sklepu ogrodniczego. Dobrym wyborem są też specjalistyczne sklepy skupione na bonsai – znajdziesz w nich nasiona gatunków nadających się na bonsai wraz ze wskazówkami dotyczącymi hodowli. Wśród najłatwiej dostępnych nasion w przyrodzie znajdziesz kasztany i żołędzie oraz nasiona drzew iglastych zamknięte w szyszkach.

W polskich warunkach najłatwiej jest zacząć od jednego z rodzimych gatunków, a wysiewanie wykonać jesienią. W ten sposób zapewnisz roślinie naturalne warunki do rozwoju i nie będziesz musiał wkładać dodatkowego wysiłku w „symulowanie” cyklu sezonowego dla stymulacji wzrostu. Jeśli chcesz hodować egzotyczne bonsai, postaw na młodą roślinę i nie zaczynaj od nasiona.

Co dalej? Jak hodować bonsai z nasiona?

Tak jak wspomnieliśmy, hodowla bonsai z nasiona wymaga sporo cierpliwości. Zwłaszcza na początku. Zanim roślina wykiełkuje i będzie można nacieszyć oko pierwszymi efektami, miną dwa, trzy lata. W kolejnych latach trzeba zadbać o to, by odpowiednio przycinać pędy. Często stosuje się też drutowanie roślin, w celu ukierunkowania ich wzrostu.

Każdy gatunek ma inne wymagania. Przed rozpoczęciem hodowli musisz więc sprawdzić jakiej ziemi wymaga drzewko, jakie stanowisko będzie dla niego odpowiednie, w jaki sposób należy je podlewać, jakiego nawozu wymaga, kiedy i jak można je przycinać oraz jak często należy je przesadzać. Bardzo ważne jest również to, by upewnić się, że dany gatunek nadaje się do hodowli zewnętrznej lub wewnętrznej, zgodnie z Twoimi preferencjami.

[Głosów:80    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here