Dalia

Dalie to rośliny wyjątkowe. Ogrodnicy cenią je ze względu na walory dekoracyjne, a także to, że nie sprawiają one większych problemów w uprawie. Występują one w wielu bardzo atrakcyjnych odmianach. O czym powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie cebul dalii? Czy rośliny te będą odpowiednie również dla niedoświadczonych ogrodników?

Dalia – kluczowe informacje o roślinie

Dalie (znane także pod nazwą georginie) to dekoracyjne rośliny cebulowe, które podobnie jak astry, rumianek i stokrotki zaliczane są do rodziny astrowatych. W naturalnych warunkach możemy je spotkać przede wszystkim w Ameryce Środkowej. Jako rośliny uprawne zdobyły taką sławę, że obecnie uprawia się je w każdym zakątku świata. Rozgałęzione, grube łodygi dalii mogą dorastać nawet do 150 centymetrów (spotkamy również odmiany znacznie niższe). Posiadają one zielone, pierzaste liście. Częścią podziemną rośliny jest cebula. Dalie uprawia się przede wszystkim dla kwiatów, które są bardzo efektowne i duże. Koszyczki niektórych gatunków dalii mogą osiągać średnicę 25-centymetrów. Kwiaty georginii występują w kolorze czerwonym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, purpurowym. Paleta ich barw jest niemal nieograniczona. W sprzedaży dostępne są nawet dalie o kwiatach dwubarwnych i trójbrwnych. Kwiaty nie posiadają zapachu. Okres kwitnienia tych roślin rozpoczyna się latem i trwa nawet do późnej jesieni. Dalie nie posiadają wystarczającej odporności na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie, dlatego uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Dalie znajdują szerokie zastosowanie we florystyce.

Sprawdź ofertę na cebule Dalii prosto od producenta W.Legutko

Dalia – warunki uprawy

Dalia – warunki uprawy

Żeby nasza uprawa dalii zakończyła się sukcesem, powinniśmy zapewnić tym roślinom właściwe stanowisko i podłoże.

Dalie to rośliny kwitnące i często bardzo wysokie. Z tego względu powinniśmy wybrać dla nich stanowisko dobrze nasłonecznione (w takim miejscu będą kwitły obficie), ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby połamać lub położyć ich łodygi.

Optymalne podłoże dla dalii jest zasobne w składniki pokarmowe, dość lekkie, przepuszczalne, a także umiarkowanie wilgotne.

Ze względu na wrażliwość na niskie temperatury dalie sadzi się dopiero po ostatnich przymrozkach. Należy pamiętać, że rośliny te intensywnie się rozrastają. Z tego względu niezwykle ważne jest, żeby zachować większe odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Pamiętajmy, że cebule dalii należy wykopać jesienią po przekwitnięciu liści.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują dalie?

Dalie potrzebują regularnego, umiarkowanego podlewania. Powinniśmy dbać o to, żeby ich podłoże było umiarkowanie wilgotne, a jednocześnie nie podmokłe (nadmiar wody może powodować gnicie cebul i rozwój chorób grzybowych).

Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych można zaliczyć spulchnianie gleby i usuwanie chwastów.

Dalie potrzebują regularnego nawożenia. Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnego nawozu do roślin kwitnących.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę większych odmian dalii – musimy zapewnić im solidne podpory (można również posadzić je przy ogrodzeniu). Obowiązkowo pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Jak wybrać pełnowartościowe cebule tych roślin?

Dalie cieszą się w Polsce olbrzymią popularnością, dlatego ich cebule można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Zdecydowanie warto wybierać cebule jak największe (wyrosną z nich dorodne rośliny), pozbawione przebarwień i uszkodzeń mechanicznych, jędrne. Osoby zamawiające cebule przez internet, którym zależy na najwyższej jakości powinny zaopatrywać się wyłącznie u sprawdzonych, renomowanych producentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo ile profile nośne?
Następny artykułCo to syfon butelkowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here