Szafirki Muscari to jedne z najpopularniejszych kwiatów, jakie można spotkać na polskich rabatach. Wyróżniają się nie tylko pięknym, delikatnym wyglądem, ale także prostą uprawą. Dowiedz się, jak uprawiać szafirki oraz w jaki sposób je zaaranżować.
Skąd pochodzą Szafirki Muscari?
Szafirki Muscari to rodzaj kwiatów, który obejmuje aż kilkadziesiąt różnych gatunków. Niestety znalezienie ich rosnących na polskich łąkach nie jest możliwe. Naturalnie występują jedynie na terenie Bałkanów, Turcji, Kaukazu oraz północno-zachodniego Iranu. Chętnie są natomiast sadzane niemalże na całym świecie poza obszarem okołobiegunowym.
Można je znaleźć na rabatach w Afryce, Azji oraz Europie (z pominięciem jej północnej części). Cena szafirków nie jest wysoka, można znaleźć je w wielu sklepach ogrodniczych, a ponadto potrafią się pięknie rozrosnąć.
Jak wyglądają Szafirki Muscari?
Szafirki to rośliny cebulowe odporne na niskie temperatury i mrozy, które zazwyczaj osiągają wysokość 20 cm. W niektórych przypadkach może ona wynosić nawet do 25 cm.
Ich kwiaty składają się z groniastych kwiatostanów układających się w stożkowaty kształt o szafirowej, niebieskiej lub fioletowej barwie. Nieco mniej popularne są białe, purpurowe i różowe odcienie szafirków, jednak warto wiedzieć, że takie również istnieją. Z jednej cebulki szafirka zazwyczaj wyrasta od 3 do 8 kwiatostanów, które kwitną w drugiej połowie kwietnia oraz na początku maja.
Jak i kiedy sadzić cebulki szafirków?
Cebulki szafirków sadzi się jesienią. Najlepszy czas na to jest od połowy września do połowy października. Kwiaty nie są zbytnio wymagające, dlatego cebulki mogą zostać umieszczone niemalże w każdej glebie z wyjątkiem suchej i wyjałowionej.
Przed posadzeniem należy w pierwszej kolejności należy zadbać o jakość cebulek. Można to zrobić kupując je z wiarygodnego źródła. Przykładowo na stronie https://cebule-kwiatowe.pl/muscari-szafirek/ cebulki szafirków oferowane są na sztuki oraz w wielopakach po kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk w różnych odmianach.
Cebulki narcyzów najlepiej posadzić w słonecznym miejscu, niemniej jednak będą także pięknie kwitnąć pod konarami drzew lub krzewów. Jak to zrobić? Należy wykopać otwory o głębokości ok. 6-8 cm w rozstawie 7×10 cm i umieścić w nich cebulki, a następnie podlać. Można okryć je ściółką, aby zapobiec wyrastaniu chwastów, jednak nie jest to konieczne.
Jak dbać o szafirki?
Tak samo, jak sadzenie szafirków nie jest niczym skomplikowanym, tak i dbanie o te kwiaty nie przysparza zbyt wielu problemów. Przede wszystkim należy je regularnie podlewać, aby nie dopuścić do zbytniego wysuszenia gleby, co jest szczególnie istotne podczas wysokich temperatur.
Ważne jest także to, aby raz do roku w kwietniu posypać je odpowiednim nawozem. Dzięki temu szafirki będą jeszcze piękniejsze. W okresie ich kwitnienia należy także regularnie obrywać przekwitnięte kwiaty. To wzmocni roślinę, która nie będzie musiała tracić energii na produkcję nasion.
Kolory szafirków do ogrodu
Szafirki Muscari występują w kilku różnych kolorach. Są one zależne od odmiany rośliny. Do najbardziej popularnych kwiatów należą szafirki armeńskie o grubych kwiatostanach. Ta odmiana występuje w kilku barwach, m.in. niebieskiej, białej i różowej.
Na polskich rabatach często można także znaleźć szafirki groniaste, które mają stosunkowo niewielkie kwiaty. Zazwyczaj kwitną na biało. Osoby, które chcą mieć w swoim ogrodzie lawendowe szafirki, powinny sięgnąć po odmianę miękkolistną, natomiast żółte kwiaty oferuje szafirek wielkoowocowy. Na stronie https://cebule-kwiatowe.pl/blog/szafirek-muscari-najpiekniejsze-odmiany-do-twojego-ogrodu.html znaleźć można więcej informacji o odmianach szafirków.
Jak zaaranżować szafirki na rabacie?
Cebulki szafirków powinny zostać umieszczone w ziemi na kilka lat, ponieważ bardzo szybko się rozrastają. Dzięki temu tworzą gęste skupiska, które na rabatach potrafią wyglądać zjawiskowo. To sprawia, że poleca się je sadzić głównie w większych grupach. Najlepiej wyglądają w towarzystwie ozdobnych kamieni, dlatego wielu miłośników pięknych ogrodowych aranżacji sadzi je tuż obok skalniaków. Bardzo dobrze prezentują się także przy granicy rabaty ze ścieżkami, jeśli dróżki zostały one wysypane grubym żwirem lub kamieniami.
Z jakimi kwiatami łączyć szafirki?
Szafirki Muscari to kwiaty, które same w sobie robią ogromne wrażenie. Z powodzeniem można więc je posadzić w towarzystwie zielonych krzewów, nawet tych niekwitnących, dzięki czemu będą się mocno wyróżniać. Doskonałym połączeniem jest także zestawienie ich z żółtymi roślinami, np. narcyzami lub omiegiem, ponieważ będą one tworzyć ciekawy kontrast. Na co natomiast postawić w przypadku chęci uzyskania względnie jednolitej rabaty? Na inne kwiaty kwitnące na niebiesko, np. bratka ogrodowego, śnieżnika lśniącego czy niezapominajkę.
Sposób, w jaki kwitną szafirki, potrafi zachwycać, dlatego warto dać im szansę w swoim ogrodzie. Kiedy już się rozrosną, będą wyglądać niczym piękny, niebieski dywan wśród zieleni i misternie zaprojektowanych ścieżek.