Egzotycznie brzmiąca nazwa karłowatych drzewek o przeróżnych kształtach po raz pierwszy została użyta w Japonii. Bonsai to symbol tego kraju. Stamtąd wywodzą się specyficznie uprawiane małe drzewka w niskich donicach i misach. Niecodzienny wygląd tych roślin wzbudza zachwyt i skupia wokół siebie coraz więcej zwolenników. Bonsai jest atrakcyjne jest jeszcze z tego powodu, iż sami możemy takie własne karłowate drzewko stworzyć nawet z sosny.
Jak uprawiać drzewko bonsai?
Bonsai to nie są konkretne drzewka, celowo zmutowane, by rosły w dziwnych pozycjach i w sposób karłowaty. Do uprawy bonsai nadają się wszystkie gatunki roślin, które wytwarzają zdrewniałe łodygi, mają pień i gałęzie oraz dobrze znoszą uprawę w pojemniku. Drzewka, które nie potrzebują dużej przestrzeni dla swoich korzeni, będą stosowne do tego typu uprawy. Musimy wiedzieć, iż nazwa bonsai odnosi się nie do konkretnego gatunku drzewka, tylko do sposobu jego uprawiania.
Tłumacząc na polski język – słowo bonsai oznacza roślinę w pojemniku. Roślinę tę stosownie się formuje, nie dodaje się też zbytnio składników odżywczych, by celowo zminimalizować jej wzrost. Nadawanie niepowtarzalnego kształtu roślinie czyni ją wyjątkową i egzotyczną. Można ją przyginać i wyginać oraz skręca, przycinać, zagęszczać i skracać. Służą do tego sekator oraz wszelkie druty i sznurki, które zdejmujemy w momencie, gdy kształt stanie się zdrewniałą łodygą lub pniem i nie powróci już do pierwotnego kształtu.
Style używane przy tworzeniu bonsai
Ponieważ bonsai to sztuka, dokonano klasyfikacji stylów, których się przestrzega podczas komponowania drzewka. Wyróżniamy więc następujące:
- posadzony na kamieniu (seki joju),
- wyrastający ze skały (ishisuki),
- o podwójnym pniu (sokan),
- o wielu pniach (kabudachi),
- las lub kilka różnych roślin (yose ue),
- martwe drewno (sharimiki),
- tratwowy (ikadabuki),
- wiatrowy (fukimagshi),
- miotlasty (hokidachi),
- wyprostowany
- regularny (chokkan),
- nieregularny (moyogi),
- pochylony (shakkan),
- półkaskadowy (hanikengai),
- kaskadowy (kengai),
- literacki (bunjingi).
Z pewnością tak duża różnorodność stylów zainspiruje nas do stworzenia własnego, którego nikt jeszcze nie wymyślił. Dowolność formowania rośliny daje nam wiele swobody i pobudza wyobraźnię.
Formowanie drzewek na bonsai
Formowanie drzewek na bonsai to m. in. naginanie gałęzi za pomocą linek lub sznurków, zaplatanie konarów drutem, nadając im na siłę nowy kształt. Roślina po pewnym czasie zastygnie w takiej pozycji. Wówczas pomoce do zmiany kształtu drzewka możemy zdjąć. Nie wszystkie jednak drzewka wymagają takich zabiegów. Wystarczy ich zagęszczanie, a w późniejszym czasie wycinanie zbędnych odrostów, tworząc rzeźbę.
Do płaskiej donicy sadzimy takie rośliny, które bez oporów rozłożą swoje korzenie na boki. W naszym klimacie możemy uprawiać drzewka bonsai nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. W ogrodzie nie musimy używać żadnych donic, by wyhodować drzewko bonsai. Wystarczy je przycinać, a na początek odciąć czubek wierzchołkowy. W ten sposób zahamujemy szybki wzrost drzewka ku górze. Będzie rosnąć wolniej i rozkrzewiać się na boki. W razie potrzeby odcinamy niektóre gałęzie, by wytworzyć odpowiednią formę roślinie.
Skąd czerpać wiedzę?
Jak fantastycznie zagospodarować swoje poletko przed domem, używając do tego celu uprawę bonsai, znajdziemy na portalu Ogarnij Ogród. Są tam wskazówki nie tylko w formie opisów do poczytania. Bardzo klarownie przekazywana jest wiedza także za pomocą filmików, przedstawiających czynności uprawy krok po kroku.
Bardzo cenne wskazówki dla każdego. Dla początkujących oraz wprawionych ogrodników portal Ogarnij Ogród ma wiele sprawdzonych rad. Podpowiedzi w przystępny sposób zastosujemy u siebie i będziemy cieszyć się wspaniałymi efektami twórczymi.